Akt oskarżenia w sprawie członków zorganizowanej grupy przestępczej.

W Prokuraturze Okręgowej w Koszalinie zakończono śledztwo i skierowano w dniu 30 listopada 2018 r. do Sądu Okręgowego w Koszalinie akt oskarżenia w sprawie członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Oskarżono 34-letniego Tomasza L. o zorganizowanie i kierowanie w okresie od 2013 roku do czerwca 2017 roku grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw związanych z wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie Białogardu, Kołobrzegu, Karlina i Czaplinka oraz uczynienie sobie z popełnionych przestępstw stałego źródła dochodu – to jest o czyn z art. 258 §3 w zw. z art. 258 §l k.k. w zw. z art. 65 §l k.k.

Oskarżonemu Tomaszowi L. oraz 15 innym oskarżonym osobom zarzucono udział w grupie przestępczej uczestniczącej w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci:

– co najmniej 42,531 kg marihuany o wartości rynkowej co najmniej 1 701 272 złotych,

– co najmniej 13, 562 kg amfetaminy o wartości rynkowej co najmniej 542 480 złotych,

– 350 gram mefedronu o wartości rynkowej 17 500 złotych,

– 1300 sztuk tabletek extasy o wartości rynkowej 19 500 złotych.

O posiadanie znacznej ilości środków odurzających w postaci ziela konopi o wadze 406 gramów oskarżono także 31-letniego mieszkańca Powiatu Kołobrzeskiego Łukasza B., który nie był członkiem grupy przestępczej.

W akcie oskarżenia zawarto łącznie 32 zarzuty dotyczące działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i prowadzenia obrotu lub posiadania znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

Czyny zarzucane oskarżonym zakwalifikowano z art. 56 ust. l lub 3 i art. 62 ust 2 ustawy z dnia 29 lipca 205r. o przeciwdziałaniu narkomanii – które przewidują kary do 12 lat pozbawienia wolności, a w przypadku czynów polegających na udziale w grupie przestępczej- kary do 5 pozbawienia wolności oraz do 10 lat pozbawienia wolności w przypadku skazania za jej założenie albo kierowanie.

Oskarżono również czterech kolejnych mężczyzn – nie będących członkami zorganizowanej grupy przestępczej – którym zarzuca się, że na polecenie jednego z członków grupy pozbawili wolności, grozili pozbawieniem życia oraz bili pięściami po głowie i kopali po całym ciele osobę, która składała wyjaśnienia w toczącym się już śledztwie, w celu wywarcia wpływu na treść jej wyjaśnień.

Wśród oskarżonych o udział w grupie przestępczej i prowadzenie obrotu substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi są trzy kobiety.

Wszystkie 23 oskarżone osoby są mieszkańcami różnych miejscowości położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jedenastu z oskarżonych było już wcześniej karanych na przestępstwa, ale tylko Pawła W. oskarżono o czyn popełniony w warunkach powrotu do przestępstwa podobnego, za które obył już w przeszłości karę pozbawienia wolności.

ZASTĘPCA

PROKURATORA OKRĘGOWEGO

ZUZANNA OSTROWSKA

Kierownictwo Prokuratury

Prokurator Okręgowy

prok. Krzysztof Kozber

Zastępca Prokuratora Okręgowego

prok. Zuzanna Ostrowska

Kontakt

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie

ul. Władysława Andersa 34a
75-950 Koszalin

tel.: +48 .. 94 34-28-697
fax: +48 .. 94 36-77-113

godziny urzędowania – 7:30 – 15:30

Link do mapy dojazdu

Link do Biuletynu Informacji Publicznej.
Link do platformy Epuap.
Link do Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej.
Link do podstrony: przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
Link do strony Polskiego Centrum Mediacji.
Copyright © 2019 Prokuratura Okręgowa w Koszalinie
W górę W górę
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast